Obchodní akademie Tábor
Obchodní akademie, Tábor, Jiráskova 1615

Španělská „Anglie“

Španělská „Anglie“

Díky programu Erasmus+ pro učitele jsem se v rámci tzv. Job shadowing podívala v únoru do španělské školy v přímořském městě Santander. Přestože jde o španělské město, navíc u moře, kde téměř každý Čech očekává teplo a slunečno, pouze dva dny ze šesti nepršelo.

Zde jsem měla možnost zjistit, jak jsou na tom španělští žáci s matematikou, a to konkrétně na IES Cantabria.

Institut je situován mimo historickou část města, mezi dvěma benzínkami. Proti výstavbě druhé z nich institut marně bojoval. Studuje zde zhruba 380 studentů v první části budovy, kde jsou žáci od dvanácti do devatenácti let. V druhé části, což je nástavba pro studenty, kteří se zajímají o chemii, zdravotnictví a zdravotnickou péči, se během denního a večerního studia vystřídá přes 900 studentů.

V rámci matematiky se dělí studenti ve dvanácti letech na ty, kteří ji již studovat nebudou, na ty, kteří se jí chtějí věnovat, a ty kteří jsou něco „mezi“. Já osobně viděla třídy nejlepších matikářů, kteří jsou oproti českým studentům minimálně o rok napřed, což je dáno vyšší hodinovou dotací matematiky. Práce v hodinách byla velmi podobná té, na kterou jsem zvyklá u českých učitelů. Známkování je naopak úplně jiné. Nejlepší známka je 10 a nejhorší je 1. Na to, abyste prospěli však potřebujete aspoň pětku!

Jsem nadšená, že jsem se do projektu zapojila, omrkla matematiku v cizí zemi, nabyla nové zkušenosti a poznala další skvělé lidi.

PS: Informace pro ty z vás, co ví, že potkat mě ve svetru ve škole, je prostě nemožné: v IES Cantabria jsem svetr nesundala na víc jak pár minut…větrá se snad dnem i nocí, přestože je venku 9 stupňů😊

Datum vložení: 20. 4. 2024 20:05
Datum poslední aktualizace: 20. 4. 2024 20:10
Autor: Správce Webu